Przetwórstwo jaj jest procesem wymagającym szczególnych warunków. Aby je zapewnić, niektóre zakład przetwarzające jaja stosują system utrzymania czystości CIP.
Na system ten składa się pięć etapów. Zaczyna się on płukania pomieszczenia używanego do produkcji żywności albo jej komponentów (np. masa jajowa, przetwory jajeczne gotowane, płynne i suszone, proszki do pieczenia). Ma to na celu usunięcie resztek.
Drugim etapem jest mycie maszyn, urządzeń detergentem, który potrafi usunąć to, z czym nie poradziło sobie wstępne płukanie (tłuszcz, żółtko, białko i inne pozostałości).
Po tym następuje ponowne płukanie i czyszczenie kwasem. Kwas stosowany jest do zneutralizowania żrących właściwości detergentów, którymi wcześniej spłukano urządzenia i maszyny w przetwórni jaj.
Urządzenia do pasteryzowania wymagają zastosowania innego rodzaju detergentu. Zamiast alkalicznego stosuje się detergent kwaśny, który usuwa nieczystości mineralne.
W piątym etapie przychodzi czas na kolejne płukanie wodą celem wymycia kwasu, który mógł się osadzić na elementach maszyny, powierzchni zbiornika.
System CIP ma równie rygorystyczne normy co powszechnie znany w branży gastronomicznej i produkcji żywności HACCP. Oba systemy gwarantują, że dostarczone przez zakład gotowane przetwory jajeczne, płynne przetwory jajeczne, a nawet wymagające specyficznych warunków suszone przetwory jajeczne są najwyższe jakości - bezpieczne i zdrowe.